Jak rozliczyć prezenty i firmowe imprezy świąteczne
Zorganizowanie przez pracodawcę wigilii czy przekazanie upominków zarówno pracownikom i ich rodzinom, jak i współpracownikom lub kontrahentom może spowodować obowiązki w PIT i w zakresie składek ZUS.
Koniec roku to szczególny okres, w którym wiele firm decyduje się na organizację imprez firmowych oraz przekazywanie różnego rodzaju świadczeń zarówno pracownikom i ich rodzinom, jak też współpracownikom, kontrahentom czy innym podmiotom (jak blogerzy, influencerzy czy „ambasadorowie marki”). W ferworze świątecznych przygotowań nie można jednak zapominać o obowiązkach podatkowych, jakie mogą wiązać się z takimi działaniami.
Aby ułatwić poruszanie się w gąszczu przepisów, rozpoczynamy cykl trzech artykułów prezentujących najważniejsze konsekwencje podatkowe najczęściej spotykanych działań podejmowanych przez firmy w związku z okresem świątecznym i noworocznym. W artykułach tych omówimy podstawowe konsekwencje podatkowe takich działań po stronie firmy przekazującej świadczenie, jako podatnika podatku dochodowego i VAT, ale także płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie (ZUS), jak również po stronie osób fizycznych będących beneficjentami świadczeń.
Otwarty katalog świadczeń
Obserwacja rynku pokazuje, że świadczenia dokonywane przez firmy w związku ze świętami i przełomem roku mają zróżnicowany charakter, a ich katalog jest w zasadzie nieograniczony. Najbardziej popularne to:
∑ prezenty rzeczowe, przykładowo: paczki świąteczne, kosze prezentowe, butelki wina,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta